The Batcave (aneb nejen doupě Batmanovo)

10. červenec 2008 | 16.11 |

Londýn, Soho. Nechvalně proslulá část, ve které se lehké děvy třesou pod chladnou rouškou soumraku a rváči brousí čepele svých nožů. Za rohem je možné zahlédnout stín Jacka Rozparovače, mhla padá níž, nastává hluboká noc.


batcave-signPíše se rok 1927, ve výše zmíněné londýnské čtvrti se otevírá striptýzový bar a noční klub v jednom, nazvaný "The Gargoyle".
Jak šel čas, každou středu se zde začaly scházet tehdejší undergroundové kapely, které většinou neměly kde hrát.

Přesuneme se do doby o něco pozdější, do roku 1982. Z bývalé "Gargoyly" se rodí domov nové hudby - The Batcave. "Základna" prvních Goths. Kolébka anglického gothic rocku (a subkultury samotné; dodnes se používá pojem "batcaver" jako označení toho, kdo poslouchá "oldschoolový" gothic rock).

U zrodu Batcave klubu stáli členové (v dnešní době už velmi populární) formace Specimen.
Bylo tu kino, místo pro kabaretní vystoupení, "diskotéky" a také živá hudba. Mezi návštěvníky bylo možné spatřit i takové legendy jako Siouxsie Sioux, Steven Severin, Rob Smith nebo Nick Cave.
O "start" The Batcave se jistou měrou postarala i média a nahrávací společnosti, které pomohly počáteční návštěvnosti. Při prvním otevření měl klub mimochodem prý 200 metrů dlouhou frontu, která se stala "základní částí téhle scény" (jak řekl někdo ze Specimen).

Když si povšimnete "designu" některých (především) deathrockerů a "old school" Goths, mnoho prvků dnešní módy v rámci subkultury je inspirováno nebo přímo ovlivněno právě imagí skupin, které v klubu Batcave hrály.

Co se ovšem tak slibně zrodilo, netrvalo věčně.
S roztoucí popularitou klubu (a zrovna takovéhle kluby si o to říkají nejvíce) přišli "baby bats" a s nimi komerce, která se s undergroundovým "posláním" zrovna neslučovala (nezapomeňme, že šlo stále více méně o rebélii, o 'novou formu revolty' či jak to kdo chce pojmenovat). Co ale The Batcave doopravdy a definitivně zničilo, byl rozpad kapely Specimen. A tak v roce 1985 končí veškeré aktivity tohoto klubu."Kdo ví, jestli má i v budoucnu šanci vzniknout podobné místo jako Batcave. V době, kdy se pojem underground stává luxusem, v době, kdy se média dostanou všude a kdy pozlátko a peníze jsou nade vše. A my se můžeme pouze dohadovat, jak vlastně vypadala tehdejší scéna nepronásledovaná médii. Scéna, která jakožto pojem měla v té době svůj skutečný význam..."specimen
K napsání tohoto článku mě inspirovala stránka CAVERN.CZ
Zdroj: cavern.cz + wikipedie
Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře