Deathrock ("Dance, kids, go, go!")

10. červenec 2008 | 16.16 |

deathrock-napisO co jde?

Deathrock (death rock) je označení pro "subžánr" post punku a gothic rocku zahrnující v sobě elementy hororu a lehce strašidelnou atmosféru. Žánry s deathrockem nejblíže spojené jsou horror punk a psychobilly.

Wikipedie nabízí hezky zamotanou definici:
"Death rock je sloučenina punku, post-punku a hororu. Horror punk je sloučenina punku a hororu a psychobilly je sloučenina punku, rockabilly a hororu."

Co si z téhle věty vezmete, záleží na vás, já osobně z ní příliš moudrá nebyla.
Dále je tam uvedeno o něco srozumitelnější vysvětlení rozdílů mezi těmito styly:
"Horror punk je hlasitější a rychlejší než deathrock. Deathrock je více "introspektivní" a zní romantičtěji; často jsou používány klávesy, které v horror punku a psychobilly zpravidla chybí. Psychobilly se od těchto stylů dá docela dobře odlišit, protože basy jsou mnohem výraznější a "ostřejší" než u horror punku a deathrocku."

Web Cz Sanctuary to ale říká nejsrozumitelněji, a to:
"Deathrockové písně se vyznačují jednoduchými akordy, vyčnívající kytarou a rytmem zdůrazňujícím primitivní, opakující se beat ve čtyřčtvrtečních taktech. Pro doladění atmosféry se občas objevují drásavé zvuky kytary, klávesy, nebo experimenty s dalšími nástroji. Texty písní se liší, ale typicky bývají introspektivní, surrealistické, a zabývají se tématikou izolace, ztráty iluzí, porážky, deprese, života a smrti atd."


Kde se vzal?

UKdeathrockDeathrock vznikl koncem 70. let 20. století (všímejte si, že jsou to všechno poměrně "mladé" žánry) a nejprve se "usídlil" ve dvou oblastech - na západě Spojených Států a (jak jinak) v anglickém Londýně.
Zatímco v Americe se termín "death rock" někdy používá jako synonymum pro (zejména old schoolový) gothic rock, v Británii se tyto pojmy nezaměňují (většina anglických kapel se v té době považovala buď za Punkery nebo za Goths; deathrock byl brán více méně jako americká záležitost).
No a v Evropě se často deathrock označuje termínem "batcave".

Obecně vzato, existují dva "proudy" - klasický deathrock (do roku 1990) a moderní deathrock (rok 1990 a dále).

Deathrock nemá(kromě slovíčka "death")nic společného s death metalem a ani s žádným jiným žánrem, v jehož názvu se ono slovo "death" nachází (už jsem i z vlastní zkušenosti zažila, že v tom má někdo lehce zmatek :) ).Které kapely sem patří?

Jako 'původní' deathrockové kapely by se určitě dali označit 45 Grave v čele s "deathrockovou královnou" Dinah Cancer, Christian Death za dob Rozze Williamse (zejména album "Only the Theatre of Pain"), Kommunity FK nebo třeba Alien Sex Fiend.
Dále označení deathrock nesou například formace All Gone Dead, Tragic Black, Virgin Prunes, Ausgang, Deadchovsky, Naughty Zombies nebo The Birthday Party.


deathrock-r-williamsdeathrock-j-slutdeathrock-tina-w
Zdroj: Cz Sanctuary, Wikipedie, Bob Lučan


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Deathrock ("Dance, kids, go, go!") belladonna 14. 07. 2008 - 21:29
RE: Deathrock ("Dance, kids, go, go!") adelaide 14. 07. 2008 - 22:56
RE: Deathrock ("Dance, kids, go, go!") andula 19. 09. 2008 - 06:33