Gothic metal - metal, gothic nebo blábol?

10. červen 2008 | 22.50 |
Oh well... poslední dobou se na internetu začaly objevovat různé definice pojmu GOTHIC METAL. Která je správná? Existuje vůbec nějaká správná, nebo je tenhle hybridní žánr jenom vymyšleným slovním spojením?

Toto je pouze takové moje shrnutí tohohle "problému", takže máte prostor k diskusi - alespoň se tady něco bude dít


Verzí objasňujících vznik Gothic Metalu se nabízí mnoho.
První a nejrozšířenější
(soudě dle toho, že na mě vybafne z kdejakého koutku internetu) je to vysvětlení, že se jedná o spojení stylů METAL a GOTHIC ROCK. A vzhledem k tomu, že většina Goths by vraždila, když tohle slyší, pravda to asi nebude

Ale podívejme se i na tenhle pohled na věc. Na foru Orbis Metallum se říká, že:
"Gothic metal je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gothic rocku. Vznikl na počátku devadesátých let 20. století v Evropě, částečně i v USA.Hodně využívá kláves a ženského zpěvu. Pokud zpívá muž, je to většinou pouze deathmetalový chrapot a naopak ženské hlasy jsou vtainou výrazně operní, není to však pravidlem.
Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gothic rock s metalovými texty. Největší vliv na toto období se přisuzuje kapele Christian Death. (...)"

Tak. Jednak je to poprvé, co slyším, že by Christian Death měl co do činění s metalem. A jednak mám pocit, že pojem "gothic metal" se objevil až trochu později (metal jsem dříve poslouchala, ale o "gothic metalu" jsem slyšela až někdy po roce 2003).

Z několika málo jiných zdrojů se můžeme dozvědět, že GOTHIC METAL je jakousi "soft" odnoží doom metalu.
Což se mě osobně taky až tolik nepozdává. Mimochodem prý existuje dokonce i něco, co se nazývá GOTHIC DEATH

A třetí verze je ta, že slovo "gothic" se k některým metalovým kapelám dostalo díky "mamonářství" hudebních vydavatelů, kteří v tom viděli možnost větší prodejnosti.

No, nakonec to stejně dobře může být i tím, že někteří metalisti si ten název takhle upravili proto, aby mohli dál poslouchat metal a přitom "byli Goths"

Ať už je ten GOTHIC METAL cokoliv (jak jsem už říkala, mě osobně to až tolik nezajímá, takže výběr nechám na vás ), tu jsou některé kapely,
které se sem obecně řadí:

Nightwish
Within Temptation
Lacuna Coil
Evanescence (není Evanescence náhodou nějakej POP-ROCK? )
Epica
After Forever
Tristania
...


Co vy? Jak jste na tom s touhletou věcí?


Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší